ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի պատվիրակությունը խորհրդարանում
Մայիսի 12-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռաֆիկ Պետրոսյանն ընդունեց ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների (ԺՀՄԻԳ) գրասենյակի պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին «Խաղաղ հավաքների ազատության հասարակական մոնիտորինգ» ծրագրի արդյունքներն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր:
ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավարի տեղակալ Քրիստին Մարդիրոսյանը հայտնեց, որ այցի նպատակն է պարզել քաղաքացիական հասարակության դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում եւ ԵԱՀԿ-ի աջակցությունն այս հարցում դարձնել առավել արդյունավետ: Նա տեղեկացրեց, որ այս համատեքստում պարբերաբար կազմակերպվում են հանդիպումներ հ/կ-ների, միջազգային կազմակերպությունների ու պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների հետ: Տիկին Մարդիրոսյանին հետաքրքրում էր, թե Հայաստանում ինչպիսի՞ն են հարաբերությունները քաղաքացիական հասարակության եւ իշխանությունների միջեւ:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը հանձնաժողովի գործունեությունը ներկայացնելուց հետո տեղեկացրեց, որ «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» օրենքը փոփոխվել է 2008 թ. մարտիմեկյան դեպքերից հետո, երբ երկրում հասարակական լարվածություն էր ստեղծվել: Ըստ նրա` խորհրդարանը պետք է մեղմեր իշխանությունների ու ընդդիմության միջեւ ստեղծված լարվածությունը եւ երկրում վերահաստատեր փոխադարձ հանդուրժողականության մթնոլորտը, ինչը եւ հաջողվեց: Ռաֆիկ Պետրոսյանը հավաստիացրեց, որ իշխանությունների քայլերը (2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության նպատակով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի, փաստահավաք խմբի, Հանրային խորհրդի ստեղծում) նպաստել են երկրում ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը եւ հանդուրժողականության ապահովմանը: Պարոն Պետրոսյանն ընդգծեց, որ հավաքների ազատությունը վերջին շրջանում լիովին կիրառվում է: Քաղաքացիական հասարակությունը, ըստ հանձնաժողովի փոխնախագահի, մասնակցում է օրենքների նախագծերի ստեղծմանը, կազմակերպվում են խորհրդարանական լսումներ, քննարկումներին մասնակից են դառնում նաեւ հասարակության ներկայացուցիչներ:

Делегация БДИПЧ ОБСЕ в парламенте
12 мая  зампредседателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам  Р.Петросян принял делегацию офиса Бюро демократических институтов и прав человека (БДИПЧ) ОБСЕ. В ходе встречи обсуждались итоги программы “Общественный мониторинг мирных митингов” и вопросы, касающиеся защиты прав человека.
Заместитель руководителя отдела по правам человека БДИПЧ/ОБСЕ К.Мардиросян сообщила, что цель визита – выяснить роль гражданского общества  в сфере защиты прав человека и степень более эффективного содействия ОБСЕ в данном вопросе. Она проинформировала, что в этом аспекте периодически организуются встречи с представителями общественных и международных организаций, системы госуправления. Г-жу Мардиросян заинтересовали отношения гражданского общества и властей.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам  Р.Петросян, представив деятельность комиссии, сообщил также, что после мартовских событий 2008 г., вследствие создавшейся напряженности в обществе, были введены поправки в закон “О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций”. По мнению Р.Петросяна, парламент должен был смягчить   создавшуюся ситуацию и восстановить в стране атмосферу взаимной терпимости, что вполне удалось. Он заверил, что шаги властей (создание Временной комиссии НС по изучению произошедших в Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин,  Группы по сбору фактов, Общественного совета) содействовали урегулированию сложившейся в стране ситуации и обеспечению в обществе толерантности. Г-н Петросян подчеркнул, что в последнее время полностью соблюдается свобода проведения митингов. Гражданское общество, согласно зампредседателя комиссии, участвует в разработке проектов законов, организует парламентские слушания, участниками дебатов становятся также представители общественности.